بازارکار مهندسان شیمی در ایران

بازارکار مهندسان شیمی در ایران

بازارکار مهندسان شیمی در ایران

نگاهی به وضعیت بازارکار مهندسی شیمی

مهندسی شیمی (chemical engineering) تقریبا در بسیاری از صنایع، به ویژه صنایع دارویی و غذایی کاربرد دارد. این شغل یک حرفه‌ی کاملا تخصصی است و در بسیاری از کشورهای دنیا، جزء پر درآمدترین مشاغل محسوب می‌شود.

نیاز به محصولات در صنایع بسیار متنوعی، بیشترین اثر را روی بازار کار مهندسی شیمی دارد. شرکت‌های تولیدی برای بهینه کردن بسیاری از فرآیندهای خود نیازمند استخدام مهندس شیمی هستند. مهندس شیمی می تواند در صنایع مختلف شامل صنایع شیمیایی، غذایی، دارویی، نساجی، نفت و گاز و پتروشیمی، معدنی،انرژی و تقریبا در هر کارخانه تولیدی کار کند. همچنین با کسب تجربه بیشتر می تواند به رده های نظارتی و مدیریتی مانند ناظر تولید، مهندس طراح، مدیر بخش تحقیق و توسعه یا مدیر کارخانه دست یابد. از آنجا که صنعت نفت و گاز و پتروشیمی مهم ترین و بزرگترین صنعت در کشور ما می باشد، تعداد زیادی از مهندسان شیمی در این صنعت استخدام می شوند.

البته رقابت برای کسب بهترین موقعیت های شغلی در صنایع برتر کشور بسیار زیاد می باشد. بدیهی است فارغ التحصیلان مهندسی شیمی که دانش، مهارت و تخصص خوبی  داشته باشند، به راحتی در بهترین محل کار و با بالاترین حقوق ها استخدام می شوند. پیش بینی می‌شود که اشتغال مهندسین شیمی از سال 2019 تا سال 2029، حدود 4% افزایش داشته باشد که برابر با میزان افزایش میانگین تمامی مشاغل است. بازار کار مهندسی شیمی برای خانم ها به ویژه در زیرگروه صنایع غذایی که بسیاری از کارهای مهندسین شیمی در آزمایشگاه‌ها یا نهایتا در محیط‌های کارخانه‌ای فاقد شرایط دشوار انجام می‌شود، تفاوت زیادی با بازار کار این رشته برای آقایان ندارد.

 


فرصت های شغلی فارغ التحصیلان مهندسی شیمی

 • واحدهای مختلف صنایع نفت و گاز و پتروشیمی از جمله اوپراتوری واحد، ایمنی، واحد کنترل، مدیریت واحد و کارخانه
 • شرکت های تولید و فرآوری مواد شیمیایی (به عنوان مثال ، داروسازی ، کالاهای مصرفی ، مصنوعی ، پلاستیک ، رنگ و تولید کننده پلیمر)
 • شرکت های پالایش نفت / پتروشیمی و شرکتهای خدماتی و پیمانکاری وابسته
 • تولید کنندگان مواد غذایی
 •  صنعت تصفیه آب
 • صنایع بازیافت فلزات و عناصر گران‌بها
 • صنایع استخراج فلزات با ارزش
 • صنایع تولید رنگ و رزین
 • مراکز دانش‌بنیان و حوزه‌های فناوری

 

 

 

 

پر درآمدترین جایگاه‌های شغلی در بازار کار مهندسی شیمی

رشته‌ی مهندسی شیمی گرایش‌های بسیار متعددی در صنایع مختلف مانند نفت و پتروشیمی، هسته‌ای، صنایع دارویی، صنایع غذایی، صنایع پلیمری و … دارد. بنابراین، جایگاه‌های شغلی بسیار متعددی برای این مهندسین تعریف شده است که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

 

۱.مدیر کارخانه

از جمله نقش‌ها و مسئولیت‌های یک مدیر کارخانه نظارت بر پروژه‌ها و کارهای روزانه‌ی کارخانه‌ی یک شرکت تولیدی می باشد. به علاوه، مدیر کارخانه مسئول مدیریت کارکنان برای افزایش بازدهی و ایمنی است. بعضی از کارفرمایان،  برای هر یک از کارخانه‌های مجزای خود یک مدیر کارخانه انتخاب می‌کنند ولی بعضی دیگر، مدیران را در بخش‌های مختلف شرکت مثل فرآوری یا تولید به کار می‌گیرند.

یک مدیر کارخانه معمولا کار هر کدام از پرسنل را تعیین می‌کند، برنامه‌ی زمانی کار را مشخص می‌نماید، در استخدام پرسنل جدید نقش دارد، به پرسنل آموزش‌های لازم را می‌دهد و مسئولیت ایمنی و سلامت کل پرسنل کارخانه بر عهده‌ی اوست.

به علاوه، مدیر کارخانه باید محصولات را پیش از عرضه، بررسی کند. بنابراین، باید مهارت‌هایی مثل توجه به جزئیات و رهبری تیم داشته باشد. به علاوه، این جایگاه شغلی، نیاز شدیدی به مهارت‌های میان‌فردی دارد. مدیر کارخانه برای برقرار ارتباط سازنده با پرسنل کارخانه یا مدیران بالاتر از خود در سلسله مراتب سازمانی و گزارش دهی به مافوق خود باید مهارت‌هار ارتباطی خوبی داشته باشد. حل کردن مسائل تحت فشار و مهارت در تصمیم‌گیری از دیگر توانمندی‌هایی هستند که برای شغل مدیر کارخانه به آن‌ها نیاز خواهید داشت.

بسیاری از سازمان‌ها ترجیح می‌دهند افرادی را در این جایگاه شغلی قرار دهند که علاوه بر سطح تحصیلی بالا، سابقه کار خوبی نیز داشته باشند. در اکثر کارخانه‌ها، مدیر دارای مدرک ارشد یا دکتری مهندسی شیمی است. با این حال، بعضی از سازمان‌ها، افراد دارای مدرک لیسانس را که تجربه‌ی بالایی در این کار دارند،ِ به عنوان مدیر کارخانه منسوب می‌کنند.

 

 

 

 

۲.مدیر عملیات

شغل مدیر عملیات، یکی دیگر از شغل‌های پردرآمد در بازار کار مهندسی شیمی است. کسی که در این جایگاه شغلی قرار می‌گیرد، فرایند تولید را هدایت می‌کند. کار مدیر عملیات در صنایع و سازمان‌های مختلف، متفاوت است. با این حال، می‌توان گفت که به طور کلی، مدیر عملیات هماهنگ کننده‌ی بین بخش محصول و سایر بخش‌ها و نیز هماهنگ‌کننده‌ی بین پرسنل و مدیران است.

بعضی دیگر از وظایف یک مدیر عملیات عبارتند از:

 • تعیین مسیر تولید محصول
 • کنترل داشتن روی تغییرات سازمانی تا جای ممکن
 • مسئولیت تحقیقات در رابطه با روش‌های تولیدی جدید و کارآمد شامل فناوری‌های جدید
 • مسئولیت روند کنترل کیفیت
 • مدیریت اقلام
 • تولید کالاها
 • طراحی تأسیسات
 • بودجه‌بندی و حسابداری

 

 

 

 

۳.مهندس ارشد شیمی

یک شغل دیگر در بازار کار مهندسی شیمی که درآمد بالایی دارد، مهندس ارشد شیمی است. یک مهندس ارشد شیمی، عضو ارشد یک تیم مهندسی شیمی است. او باید به عنوان یک فرد حرفه‌ای در این حوزه، تمامی کارهای تخصصی را مطابق با انتظارات پیش ببرد.

مهندس ارشد شیمی باید به طور پیوسته روی عملکرد سایر کارکنان نظارت داشته باشد. به علاوه، کسی که در این جایگاه شغلی قرار می‌گیرد، وظیفه‌ی آموزش کارآموزان و پرسنل تازه وارد را بر عهده دارد. او باید افراد تازه‌کار را با محیط کارخانه، مواد شیمیایی و بیوشیمیایی، فناوری‌ها و سیستم‌های کارخانه و تمام ملزومات محیط کار، آشنا سازد.

بعضی از صنایعی که نیاز بالایی به استخدام مهندس ارشد شیمی دارند، عبارتند از:

 • صنایع غذایی
 • صنایع دارویی
 • صنایع شیمیایی
 • صنایع خودروسازی
 • صنایع نظامی

 

 

 

 

۴.کسب و کارهای پر درآمد دیگر در بازار کار مهندسی شیمی

در بالا سه شغل پر درآمد مهندسی شیمی را به شما معرفی کردیم. در ادامه می‌خواهم ۷ شغل دیگر در این حوزه را که بر اساس میانگین درآمد سالانه یک مهندس شیمی در ایالات متحده‌ی آمریکا، رتبه‌بندی شده‌اند، به شما معرفی کنیم.

 

 • مهندس تحقیق و توسعه: مهندسین شیمی می‌توانند در فرآیند تحقیق و توسعه (R&D) محصولات نیز نقش داشته باشند. این شغل تا حد زیادی پژوهشی است و معمولا کسانی که دارای مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری مهندسی شیمی هستند، به عنوان مهندس R&D استخدام می‌شوند. متوسط درآمد سالانه‌ی این مهندسین، ۹۶ هزار دلار است.

 

 • مهندس مواد: مهندسین مواد، طیف گسترده‌ای از مواد دارای کاربردهای مختلف را توسعه داده، فرآوری می‌کنند و مورد آزمون قرار می‌دهند. این مهندسین به طور متوسط، سالانه ۹۷ هزار دلار درآمد دارند.

 

 • مهندس یکپارچه‌سازی سیستم: فرآیندهای تولیدی شامل سامانه‌هایی متشکل از سامانه‌های کوچک‌تر هستند. این سامانه‌ها برای اینکه بتوانند به صورت یکپارچه و هماهنگ با هم کار کنند تا محصول با راندمان بالایی تولید شود. به مهندس یکپارچه‌سازی سامانه یا مهندس integration نیاز دارند. درآمد سالانه مهندس یکپارچه‌سازی سامانه، ۱۰۹ هزار دلار است.

 

 • مهندس فراوری زیستی: بعضی از فرآیندهای صنعتی به ویژه در صنایع غذایی و صنایع دارویی، نیازمند فراوری زیستی هستند. مهندس فراوری زیستی یک مهندس شیمی است.که دارای دانش زیست‌شناسی کافی برای کنترل فرآیندهای بیولیوژیکی در راکتورهای فراوری زیستی می‌باشد. درآمد متوسط سالانه‌ی یک مهندس فراوری زیستی، حدود ۱۱۱ هزار دلار است.

 

 • طراح محصول: هر محصول پیش از تولید باید طراحی شود و یک شرکت برای اینکه بتواند در بازار باقی بماند و توانایی رقابت با سایر شرکت‌ها را داشته باشد، نیازمند این است که به طور پیوسته، محصولات جدید طراحی نماید. یک مهندس شیمی در جایگاه شغلی طراحی محصول، سالانه به طور متوسط ۱۱۹ هزار دلار درآمد دارد.

 

جهت همکاری با مجموعه فنی هایسیس یار کلیک کنید!

 

 • مهندس بازدهی: مهندسین بازدهی در کنار مهندسین فرآیند برای بهبود بازدهی فرایند تولید محصول کار می‌کنند و مشکلاتی را که سبب کاهش بازدهی فرآیندهای تولیدی می‌شوند، پیدا کرده و راه‌حل آن‌ها را طراحی می‌کنند. یک مهندس بازدهی محصول در ایالات متحده‌ی آمریکا، به طور متوسط، ۹۳ هزار دلار در سال، درآمد دارد.

 

 • مهندس تأسیسات: هر کارخانه‌ای که یک محصول در آن در مقیاس وسیع تولید می‌شود، نیازمند تأسیسات گسترده‌ای مثل فرمانتورها و راکتورهایی است که باید عملکردی دقیق و هماهنگ با کل سیستم داشته باشند. طراحی این تأسیسات و کنترل عملکرد آن‌ها بر عهده‌ی مهندس تأسیسات است. درآمد متوسط یک مهندس تأسیسات در سال، ۸۸ هزار دلار است.

 

 

نتیجه گیری

رشته‌ی مهندسی شیمی کاربردهای بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد و فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در عناوین شغلی بسیار متعددی استخدام شوند. مدیر کارخانه، مدیر تولید و مهندس ارشد شیمی از پر درآمدترین جایگاه‌های شغلی هستند که مهندسین شیمی می‌توانند در آن‌ها به کار گمارده شوند. درآمد معمول در بازار کار مهندسی شیمی در کشور ما با اختلاف از کشورهای دیگر پایین‌تر است.

اشتراک گذاری این مقاله

2 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین پروژه ها


مراحل تعریف ترکیب جدید به کتابخانه HYSYS
صفر تا صد شبیه سازی برج تقطیر در Aspen HYSYS
صفر تا صد شبیه سازی رآکتور تبدیلی در Aspen HYSYS
چرا Aspen HYSYS؟
اصطلاحات رایج در مجلات علمی که باید بدانی…
پنج نرم افزاری که هر مهندس شیمی باید بلد باشد