معرفی پالایشگاه ستاره خلیج فارس

معرفی پالایشگاه ستاره خلیج فارس

معرفی پالایشگاه ستاره خلیج فارس

۱- معرفی پالایشگاه

پالایشگاه ستاره خلیج فارس، نخستین و بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان با نام رسمی شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس می ­باشد. پروژه ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس با هدف طراحی، مدیریت، تامین منابع مالی، احداث، بهره برداری، تعمیر و نگه‌داری و استفاده حداکثری از پالایشگاه میعانات گازی استحصال شده در پالایشگاه های گازی پارس جنوبی و به منظور پرهیز از خام فروشی، خود کفایی در تولید بنزین با کیفیت مطابق استاندارد یورو ۵، ایجاد ارزش­افزوده، سال ۱۳۸۳ در شهر بندرعباس ازسوی وزارت نفت کلید خورده و ساخت آن از سال ۱۳۸۵ آغاز شد.

این پالایشگاه شامل واحدهای تقطیر، تبدیل کاتالیستی، ایزومریزاسیون، پالایش گاز مایع، تصفیه نفتا، پالایش نفت سفید و نفت گاز م­ی باشد که به منظور حفظ و استمرار عملیات برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی و کاهش آلاینده های زیست محیطی و تضمین خودکفایی کشور در تامین فرآورده‌های استراتژیک انرژی مانند بنزین و گازوئیل و نفت‌گاز ایجاد شده و فراوارده هایی همچون گاز مایع، هیدروژن، گوگرد، سوخت جت و انواع حلال ها را تولید می‌کند. پالایشگاه ستاره خلیج فارس با تولید محصولات با درصد سموم بسیار پایین و همچنین بدلیل دارا بودن فرآیندی با آلایندگی محدود، سهم بسزایی در ارتقاء شاخص های زیست محیطی خواهد داشت.

به لحاظ احجام اجرایی نیز پالایشگاه ستاره خلیج فارس در ردیف بزرگترین پروژه های صنعتی کشور قرار دارد.ظرفیت این پالایشگاه روزانه ۳۶۰ هزار بشکه و خوراک مورد نیاز آن با یک خط لوله به طول بیش از ۴۸۵ کیلومتر از پالایشگاه‌های گاز پارس جنوبی تأمین خواهد شد.

 

هایسیس یار، مرجع شبیه سازی و بهینه سازی در کشور

 

با بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس روزانه ۱۴ میلیون لیتر گازوئیل و ۳۵ میلیون لیتر بنزین (عدد اکتان ۹۵) به ظرفیت تولید فرآورده‌های نفتی کشور اضافه شد. از دیگر محصولات این واحد پالایشی می­توان به تولید روزانه ۴ میلیون لیتر گاز مایع، ۳ میلیون لیتر سوخت جت و ۱۳۰ تن گوگرد اشاره کرد. ظرفیت ذخیره‌سازی فرآورده‌های نفتی این پالایشگاه در حدود ۱۱ میلیون بشکه می‌باشد.

ایران از نظر تولید بنزین و گازوئیل با بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس، خودکفا شد. میانگین مصرف بنزین ایران روزانه حدود ۱۱۰ میلیون لیتر و گازوئیل حدود ۱۰۲ میلیون لیتر می‌باشد. در پالایشگاه‌های ایران تولید روزانه بنزین، هم‌اکنون ۴۳ میلیون لیتر و گازوئیل بیش از ۹۱ میلیون لیتر است که با بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس، تولید روزانه بنزین به ۷۸ میلیون لیتر و گازوییل به ۱۰۵ میلیون لیتر در روز رسید.

ارزش افزوده پالایشگاه‌های میعانات گازی نسبت به پالایشگاه‌های نفتی بیشتر است و از جمله توجیه‌های اقتصادی برای انجام پروژه، تولید بیش از ۷۵ درصد بنزین و نفت گاز از خوراک پالایشگاه میعانات گازی می­باشد. ۴۰ درصد سهام شرکت پالایش ستاره خلیج فارس متعلق به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران (دولتی)، ۳۵ درصد شستا (شرکت سرمایه‌گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تأمین)، ۱۰ درصد صندوق بازنشستگی صنعت نفت و ۱۵ درصد شرکت اندونزیایی SPC است. ستاره خلیج فارس به عنوان بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان هم اکنون جایگاهی استراتژیک در توازن انرژی کشور و منطقه ایفا می‌کند و توانسته است ایران را از وارد کننده بنزین به صادرکننده این محصول استراتژیک تبدیل کند.

 

۲- واحدهای پالایشگاه

پالایشگاه ستاره خلیج فارس در سه فاز طراحی شده که ظرفیت هر فاز ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی است. این پالایشگاه دارای ۳۰ واحد عملیاتی است که شامل ۲۰ واحد فرآیندی و ۱۰ واحد جانبی از جمله آب، برق، بخار، مخازن و خطوط لوله ارتباطی است.

۲۱ واحد تقطیر

پالایشگاه ستاره خلیج فارس دارای سه واحد تقطیر است که ظرفیت هر واحد ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی در روز است. هدف از واحد تقطیر تفکیک میعانات گازی و جداسازی گاز مایع، نفت گاز و نفتا است. میعانات گازی به عنوان خوراک واحد تقطیر بدون گاز طبیعی بوده و سبک ترین جزء آن پروپان است که جهت تفکیک به اجزای مختلف هیدروکربنی به واحد تقطیر ارسال می شود.

 

 

۲۲ واحد تصفیه هیدروژنی نفتا

در این پالایشگاه سه واحد تصفیه هیدروژنی نفتا در نظر گرفته شده است که هدف از این واحدها، خارج نمودن گوگرد و سایر سموم از نفتا است. با توجه به ظرفیت هر واحد به میزان ۷۸ هزار بشکه در روز به عنوان بزرگ ترین واحد تصفیه هیدروژنی نفتا در کشور شناخته شده است. محصولات این واحد شامل نفتای سبک، نفتای میانی و نفتای سنگین است.

 

 

۲۳ واحد ایزومریزاسیون

پالایشگا میعانات گازی ستاره خلیج فارس دارای سه واحد ایزومریزاسیون نفتای سبک شیرین است که هر یک از واحدها برای تولید ۳۰ هزار بشکه در روز طراحی شده اند. هدف از طراحی این واحدها تولید کامپوننت بنزین عاری از بنزن و سایر آروماتیک ها به منظور دستیابی به سطح استاندارد یورو ۵ است.

 

 

۲۴ واحد تبدیل کاتالیستی با احیا مداوم

پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس دارای سه واحد اکتان ساز است که خوراک هر یک از آنها ۴۵ هزار بشکه در روز نفتای میانی پالایش شده است و برای تولید دیگر کامپوننت بنزین(ریفرمیت با اکتان ۱۰۰) و مقدار بنزین کمتر از یک درصد حجمی طراحی شده است. محصولات این واحد ریفرمیت با اکتان بالا، گاز هیدروژن غنی شده و گاز مایع است. فرآیند آن بر اساس تکنولوژی بستر متحرک کاتالیست و در حضور هیدروژه عمل می کند و بطور مدام مقدار ثابتی کاتالیست از بخش واکنش به بخش احیاء و بالعکس در حال جابجایی است. احیای پیوسته کاتالیست موجب رسوب کمتری از کک بر روی بستر کاتالیست می شود، در این صورت کاتالیست عملکرد بهتری دارد و باعث افزایش سرعت واکنش می شود. نتیجه فرآیند این واحدها بنزین با استاندارد یورو ۵ است که پایین ترین میزان آلایند ها را به همراه دارد.

 

 

۲۵ واحد آبگیری دریا

برای تامین آب مورد نیاز پالایشگاه و با توجه به نزدیک محل احداث پالایشگاه به دریا، پروژه آبگیر با ظرفیت ۲۰۰ هزار متر مکعب در ساعت که از لحاظ ظرفیت دومین پروژه آبگیر کشور است به فاصله شش کلیومتری جنوب پالایشگاه در سواحل نیلگون خلیج فارس احداث شده است. این واحد از شهریور ماه ۹۴ مورد بهره برداری قرار گرفته است. واحد آبگیر پالایشگاه دارای دو بخش خشکی و دریا است. آب دریا با چهار خط لوله به قطر ۷/۲ متر از فاصله ۱۵۰۰ متر و عموق ۱۶ متری دریا به ساحل منتقل می شود و پس از آن هشت پمپ به ظرفیت هر ۱۲ هزار و ۶۰۰ متر مکعب در ساعت و از طریق دو خط لوله به قطر ۲/۲ متر به پالایشگاه انتقال می یابد. فرآیند مذبور در نهایت با رعایت همه مقررات و ضوابط زیست محیطی از کانال برگشت، به دریا باز گردانده می شود.

 

۲۶ واحد خط لول خوراک ۳۶ اینچ

پالایشگاه های گازی عسلویه، گازهای متان و اتان را پس از جداسازی و شیرین سازی به عنوان گاز طبیعی به خط لوله سراسری گاز کشور تزریق می کند و میعانات گازی جدا شده +C4 به پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس ارسال می شود. جهت انتقال خوراک پالایشگاه از منطقه پارس جنوبی به بندرعباس، تلبمه خانه ای در عسلویه میعانات گازی را به وسیله لوله ۳۶ اینچی به طور ۳۸۸ کیلومتر به پالایشگاه ارسال می کند. این خط با حجم خاکبرداری ۱۳ میلیون مترمکعب از نظر سختی اجرا دومین خط خوراک کشور است که از سه استان بوشهر، فارس و هرمزگان عبور می کند. یادآوری می شود که فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس اردیبهشت ۹۶ با حضور رییس جمهوری به بهره برداری رسید و قرار است فاز دوم این پالایشگاه نیز اردیبهشت ماه ۹۷ و بار دیگر با حضور رییس جمهوری مورد بهره برداری قرار گیرد.

 

 

۳- محصولات

از جمله محصولات پالایشگاه ستاره خلیج فارس می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

      • گازوئیل: نفت‌گاز یا گازوئیل یکی از برش ها در فرآیند پالایش میعانات گازی است و به عنوان سوخت موتورهاي دیزلی و تأسیسات حرارتی بکار می رود. در شرایط فعلی پالایشگاه ستاره خلیج فارس قریب به ۱۵ میلیون لیتر در روز گازوئیل تولید می کند و یکی از تامین کنندگان اصلی این سوخت در کشور است.
      • هیدروژن: امروزه فرایند ریفرمینگ گاز طبیعی در حضور بخار آب یکی از مهمترین روش هاي تولید هیدروژن به شمار می رود. از هیدروژن تولیدی واحد ریفورمینگ می توان علاوه بر تامین هیدروژن مورد نیاز پالایشگاه برای سوخت ماشین های هیدروژنی (پیل های سوختی) هم استفاده کرد البته هیدروژن مورد استفاده در  خودرو های پیل سوختی باید خلوص بالاتری نسبت به هیدروژن مورد استفاده در واحد های پالایشگاه داشته باشد.
      • بنزین: یکی از برش ها در فرآیند پالایش میعانات گازی و اصلی ترین محصول پالایشگاه ستاره خلیج فارس بنزین (Gasoline) است. پالایشگاه ستاره خلیج فارس در شرایط کنونی به عنوان بزرگ ترین تامین کننده ی بنزین کشور بیش از ۴۵ میلیون لیتر بنزین در روز تولید می کند.

 

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین پروژه ها


مراحل تعریف ترکیب جدید به کتابخانه HYSYS
صفر تا صد شبیه سازی برج تقطیر در Aspen HYSYS
صفر تا صد شبیه سازی رآکتور تبدیلی در Aspen HYSYS
چرا Aspen HYSYS؟
اصطلاحات رایج در مجلات علمی که باید بدانی…
پنج نرم افزاری که هر مهندس شیمی باید بلد باشد