پنج نرم افزاری که هر مهندس شیمی باید بلد باشد

پنج نرم افزاری که هر مهندس شیمی باید بلد باشد

پنج نرم افزاری که هر مهندس شیمی باید بلد باشد

مقدمه

یکی از مهمترین پارامترهای لازم در مهندسی شیمی آشنایی با نرم افزار های مربوط به این رشته است. تسلط داشتن بر نرم افزار های تخصصی حوزه مهندسی شیمی از مهمترین مهارت های لازم می باشد.

اگر آگهی های استخدام مهندس شیمی در سازمان ها و شرکت های مختلف را بررسی کنید، متوجه خواهید شد یکی از شرایط جذب مهندس شیمی که برای کارفرمایان اهمیت زیادی دارد تسلط داشتن بر نرم افزار های مربوط به حوزه شیمی می باشد.

بنابراین اگر می خواهید در حوزه مهندسی شیمی موفق باشید و کار مدنظرتان را پیدا کنید یا اگر مشغول به کاری هستید. سمت بهتری را دریافت کنید و یک شغل پردرآمد داشته باشید و هم چنین پله های ترقی را به سرعت طی کنید، یادگیری نرم افزار های تخصصی در حوزه مهندسی شیمی یکی از راه های اصلی و مهم است.

 

 برخی از نرم افزارها در رشته مهندسی شیمی

 

 

 

 

1. نرم افزار (OLGA)

این نرم افزار توسط شرکت Statoil در سال 1983 توسعه یافت. این نرم افزار می‌تواند جریان های چندفازی را که یك پدیده دینامیك است را مدلسازی کند. شبکه‌های خطوط لوله که دارای تجهیزات فرآیندی مانند پمپ، کمپرسور، مبدل حرارتی، تفکیك کننده، شیر و… است توسط این نرم افزار به راحتی به صورت دینامیك قابل شبیه‌سازی شدن هستند. این نرم افزار را می توان گفت قویترین نرم افزارهای موجود برای شبیه سازی جریان درون خطوط لوله نفت و گاز است و قابلیت شبیه‌سازی دینامیك لوله‌ها در شرایط مختلف را دارد.

همچنین Olga می‌تواند انشعاب لوله‌ها، انتقال حرارت بین دیواره خط لوله و محیط، خوردگی لوله‌ها و… را در نظر بگیرد. محاسبات و مدلسازی Steady State نیز به منظور بررسی چالش‌ها و مشکلات جریان نیز قابل بررسی است. نکته ی قابل ذکر دیگر این می باشد که دیتا بانکی برای وارد کردن componentهای مختلف در نرم افزار الگا وجود ندارد و اجزا توسط نرم افزار PVTSIM تعریف شده و در نرم افزار الگا بارگذاری می شود.

در حال حاضر دو کتاب به زبان فارسی در بازار موجود می باشد. ولی این حقیقت وجود دارد که هیچ منبع کاملی و مناسبی چه به زبان فارسی و چه انگلیسی که قابل دسترس باشد وجود ندارد.

 

2. نرم افزار (FLUENT)

نرم افزار ANSYS Fluent قدرتمندترین نرم افزار در زمینه دینامیک سیالات محاسباتی یا همان CFD است که برای مدل سازی جریان سیال و انتقال حرارت در هندسه‌ های پیچیده به کار می رود. از مهم ترین توانایی های نرم افزار Fluent، شبیه سازی جریان تراکم پذیر و تراکم ناپذیر، جریان پایا و گذرا، جریان های آرام، متلاطم و لزج، مبدل های حرارتی، جریان های چند فازی، احتراق و… است.

نرم افزار Fluent قابلیت مدل سازی جریان های دو و سه بعدی را دارا می باشد.این نرم افزار بر پایه روش حجم محدود که یک روش بسیار قوی و مناسب در روش های دینامیک سیالات محاسباتی می باشد. بنا شده است.Fluent یک نرم افزار چند منظوره برای مدل سازی جریان سیال، انتقال حرارت و واکنش شیمیایی است.با توجه به محیط مناسب نرم افزار جهت تعریف مساله و تعریف شرایط مرزی گوناگون، حل مسائل پیچیده به کمک این نرم افزار به آسانی قابل حل می باشد.

 

3. نرم افزار (MATLAB)

نرم افزار متلب (matlab) یکی از قوی ترین نرم افزارها در زمینه حل مسائل ریاضی برای مهندسان می باشد. امروزه نرم افزار متلب در دانشگاه و صنعت، در زمینه های مختلف مهندسی نظیر ریاضیات پیشرفته، جبر خطی، مهندسی سیستم و … بعنوان یکی از اولین محیط های محاسباتی و تکنیکی که قادر به حل مسائل آن هاست، به کار می رود. تمام داده ‌ها در متلب نظیر اعداد، ماتریس ها، توابع، عبارات رشته ای، تصاویر و… به شکل یک ماتریس ذخیره می ‌شوند.

بنابراین جای تعجب نیست که matlab مخفف عبارت Matrix Laboratory  باشد. متلب توانایی کار با ماتریس‌ ها، رسم انواع توابع و داده‌ ها، پیاده ‌سازی انواع الگوریتم ‌ها و ایجاد رابط کاربری را دارد. همچنین قابلیت ارتباط با برنامه‌ های نوشته‌ شده به زبان ‌های دیگر از جمله زبان­­های  C، C++، JAVA  و فرترن را دارا می باشد. نرم افزار matlab دارای مجموعه گسترده‌ ای از الگوریتم‌ های محاسباتی اعم از توابع ابتدایی مانند سینوس، کسینوس تا توابع پیچیده ای مانند ماتریس معکوس، مقادیر ویژه ماتریس و تبدیل فوریه سریع می باشد. کار با نرم افزار متلب به خاطر داشتن محیط کاری آسان و وجود توابع از پیش تعیین شده آن راحت می باشد.

 

4. نرم افزار (COMSOL)

نرم افزار کامسول (COMSOL) با نام کامل کامسول مولتی‌ فیزیکس COMSOL Multiphysics یک مجموعه کامل شبیه‌ سازی است. که می تواند معادلات دیفرانسیل سیستم‌ های غیرخطی را توسط مشتق ‌های جزئی روش المان محدود در فضاهای یک، دو و سه‌ بعدی حل نماید. به کمک نرم افزار کامسول شما می ‌توانید از معادلات پیش تعریف شده درون نرم افزار برای اکثر پدیده‌ های طبیعی استفاده کنید. مانند انواع روش ‌های انتقال حرارت، برق، تئوری الاستیسیته، نفوذ مولکولی و انتقال جرم، انتشار موج، جریان سیالات و …. نرم افزار کامسول قابلیت اتصال به نرم افزارهای دیگری همچون matlab، excel، catia، solidworks و autocad را نیز دارد.

برقراری ارتباط بین کامسول و متلب، این قابلیت را به کامسول می دهد تا از قدرت برنامه نویسی متلب در حل مسائل و مدل سازی بهره ببرد. ویژگی بارز کامسول، ادغام پدیده های مختلف فیزیکی در قالب یک پروژه و تحلیل همزمان پدیده ها می باشد. کامسول برای ساده سازی بیان صورت مسئله، ماژول های از پیش تعیین شده ای را در اختیار کاربران قرار می دهد تا مسئله را در مدل پیش فرض قرار دهند.

 

5. نرم افزار (CHEMCAD)

نرم افزار Chemstations CHEMCAD Suite از پیشرفته ترین ابزار ها را در زمینه ی شبیه سازی فرآیندهای شیمیایی و پالایشگاهی در اختیار شما قرار می دهد . نرم افزار Chemstations CHEMCAD Suite دارای یک کتابخانه گسترده از داده های شیمیایی ، فرمول ها و روش در برابر داده ها و استانداردهای صنعت در دنیای واقعی می باشد . هدف اصلی این نرم افزار بهینه سازی فرآیند شما ، ارائه پروژ ی خود به صورت نمایی بهتر و پیاده سازی ایده های خلاقانه ی شما می باشد . نسخه­ی 7 نرم افزار Chemstations CHEMCAD Suite دارای پیشرفت های بسیاری ، سریع تر و کارآمد تر از همیشه می باشد . در این نرم افزار ساخت ، بازسازی، و کار با flowsheets آسان تر و قابل درک تر از همیشه شده است.

عملیات flowsheeting مشترک در حال حاضر نیاز به کلیک ماوس کمتر و کار به طور کلی کمتر نیز می باشد . عملیات گرافیکی به استانداردهای تعیین شده توسط دیگر برنامه ها و ابزار های معمول مورد استفاده مطابقت داده شده است و شما می توانید نتایج خود را بهتر مشاهده نمایید .

 

اشتراک گذاری این مقاله

3 نظر

    • سلام ممنون از نظر شما
      تولید محتوایی که درباره این دو نرم افزار بسیار زیاد بوده، لذا هدف این مقاله معرفی دیگر نرم افزار های مهم هست.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین پروژه ها


مراحل تعریف ترکیب جدید به کتابخانه HYSYS
صفر تا صد شبیه سازی برج تقطیر در Aspen HYSYS
صفر تا صد شبیه سازی رآکتور تبدیلی در Aspen HYSYS
چرا Aspen HYSYS؟
اصطلاحات رایج در مجلات علمی که باید بدانی…
پنج نرم افزاری که هر مهندس شیمی باید بلد باشد