چرا Aspen HYSYS؟

چرا Aspen HYSYS؟

چرا Aspen HYSYS؟

مقدمه ای بر نرم افزار Aspen HYSYS

تعداد نرم‌افزار‌های شبیه‌سازی فرآیند، بسیار زیاد می­ باشند. اما اگر بخواهیم برای فراگیری فن شبیه‌ سازی، از یک نرم‌افزار که هم به روز و هم ساده باشد شروع کنیم، بدون شک Aspen Hysys بهترین گزینه خواهدبود. اسپن هایسیس، با اینکه توانایی‌ها و قابلیت‌های بسیار پیشرفته و منحصر به فردی دارد، محیطی بسیار ساده و اصطلاحاً User Friendly دارد. اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد آن است که برخی قابلیت‌های Aspen Hysys ­منحصر به فرد خودش است. در ضمن، User Friendly بودن یک نرم‌افزار، امتیاز بسیار مهمی محسوب می‌شود. نرم افزار  Aspen Hysys یکی از قدرتمندترین نرم افزار های شبیه سازی در رشته­ های مهندسی به شمار می­ آید که بیشتر در رشته­ های مهندسی­ شیمی، پالایش و پتروشیمی کاربرد دارد.

تقریباً تمامی شرکت­ های پالایشگاهی و پتروشیمی و وابسته به آن­ ها در ایران از این نرم­ افزار برای انجام پروژه های خود استفاده می­کنند. این محصول شامل برنامه‌ ها و ابزار های مختلفی است که به دلیل پوشش اکثر فرآیند های نفت، گاز، پتروشیمی، الکترولیتی، دارویی، معدنی، غذایی، واحدهای تولید پلیمری و … محدوده‌ی وسیعی از نیازمندی‌ های متخصصان در شرکت‌ های مشاور، صنایع و دانشگاه‌ها را نیز تامین می‌کند. علاوه بر این، از این نرم‌افزار می‌توان در زمینه‌ی طراحی و شبیه ­سازی واحدهای فرآیندی، نیروگاهی و مخازن طبیعی نفت و گاز که بخش عمده‌ای از نیازهای مهندسین شیمی و مهندسین مکانیک است، استفاده کرد.

از دیگر امکانات این نرم‌افزار می‌توان به مواردی مانند طراحی دقیق و مکانیکی تجهیزات فرایندی مانند تجهیزات تبادل حرارتی، برج‌ها و … اشاره کرد. توصیه می شود تمامی متخصصین صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی این نرم افزار را بطور کامل فرا گیرند. برای اینکه درک کنیم چرا نرم افزار Aspen Hysys  یکی از قدرتمند­ترین ابزار و نرم­ افزارهای شبیه­ سازی در رشته های مهندسی است کافی است فقط نگاهی به بنیان قوی ترمودینامیکی این نرم­ افزار بیاندازیم. طراحی منعطف به همراه دقت بالای نرم­ افزار و قدرتمندی آن که ناشی از بسته ­های خواص مربوط به مواد مختلف می ­باشد، سبب شده است تا این نرم­ افزار مدل­سازی­ های خیلی واقعی را ارائه دهد.

 

 

قابلیت‌ های نرم‌ افزار هایسیس:

 

1. انجام محاسبات طولانی و پیچیده در کمترین زمان:

نرم‌ افزار Hysys با توجه به پردازشگر قدرتمندی که دارد، مسائل دشوار و پیچیده مهندسی را در کمترین زمان حل نموده و دقیق ­ترین تحلیل­ ها را ارائه می­ دهد.

 

2. ایجاد مدل­ های جدید برای مقایسه با سایر سیستم­ ها

  • ترمودینامیک جامع:

نرم­ افزار Hysys دارای مجموعه­ای کامل از مواد شیمیایی خالص و بسته خواص آن­ها می­ باشد.همچنین معادلات ترمودینامیکی مختلف و ضرایب اکیتیویته و بسیاری از داده­ های ترمودینامیکی دیگر در کتابخانه Hysys موجود می­ باشد. که به کمک آن­ها می­ توان بسیاری از سیستم ­های ایده‌آل، شبه ایده‌آل و غیر ایده‌آل با فشار­های بالا را به راحتی و با دقت بالا شبیه سازی کرد. همچنین هایسیس این قابلیت را نیز فراهم کرده است تا موادی که در کتابخانه آن وجود ندارد را به راحتی درون نرم ­افزار اضافه کرده و نرم‌­افزار خواص فیزیکی و شیمیایی آن را پیش‌بینی می‌­کند.

  • عملیات واحد جامع:

نرم ­افزار هایسیس قابلیت شبیه­ سازی بسیاری از تجهیزات فرآیندی نظیر انواع راکتور­ها، برج‌­های تقطیر و استخراج، مبدل‌­های حرارتی، میکسر، پمپ‌­ها و کمپرسور­ها، تجهیزات جداسازی مواد مختلف، انواع عملیات منطقی و…را دارا می­باشد. همچنین می‌توان با دقت بالایی فرآیند ­های شیمیایی را شبیه‌­سازی نموده و به تحلیل و بررسی آن پرداخت.

 

3. امکان ایجاد تغییر در شبیه‌ سازی و بهبود آن:

توسط Hysys می­ توان فرآیندهای شیمیایی و تجهیزات فرآیندی را شبیه ­سازی و تغییرات دلخواه را روی آن اعمال کرد. با این کار نتایج حاصل از تغییرات فرآیند قابل مشاهده و قابل مقایسه می‌­باشند.در بسیاری از موارد از Hysys جهت بهینه‌­سازی محصولات و شرایط انجام عملیات استفاده می ­گردد.

 

4. امکان شبیه سازی فرآیند هم به صورت پایا و هم به صورت دینامیک

ایجاد مدل‌ های واقع بینانه:

نتایج حاصل از شبیه‌ سازی فرآیند توسط نرم‌افزار هایسیس با توجه به فرضیات نرم‌ افزار از دقت بالایی برخوردار است. این نتایج قابل مقایسه با نتایج واقعی می‌­باشد و با فرضیات صحیح خطا ناچیز می­ شود.همچنین می‌­توان به کمک نرم ­افزار Hysys یک فرآیند شیمیایی را مدل­سازی کرده و رفتار سیستم را در شرایط مختلف عملیاتی پیش‌ بینی کرد.

 

 

امکانات دیگر

به جای صفحات جدا از هم و فایل های متعدد ورودی، در HYSYS.Process یک فایل تمام داده های ترمودینامیکی متغیرهای مشخص و نتایج محاسبه را در خود ذخیره می­کند. PFD را می­ توان با فرمت DXF برای استفاده در سایر برنامه ­ها تهیه کرد. مسیرها و محل­ های گوناگون و متنوع برای وارد کردن داده­ ها و مشاهده نتایج محاسبات، امکانات ترسیمی گسترده برای تجسم بهتر نتایج، امکان دست­وری در اطلاعات کتابخانه ه­ای برنامه، امکان اجرای برنامه در حالت­های مختلف و ذخیره­ سازی نتایج تمام حالت­ ها، بهینه­ ساز متغیرهای عملیاتی، صفحه گسترده نظیر Excel ، پیش­ بینی خصوصیات ترموفیزیکی مواد خالص و مخلوط­ ها به صورت تابعی از فشار و دما و بسیاری ظرایف دیگر از جمله امکانات جانبی این نرم ­افزار به شمار می­ آیند.

اشتراک گذاری این مقاله

2 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین پروژه ها


مراحل تعریف ترکیب جدید به کتابخانه HYSYS
صفر تا صد شبیه سازی برج تقطیر در Aspen HYSYS
صفر تا صد شبیه سازی رآکتور تبدیلی در Aspen HYSYS
چرا Aspen HYSYS؟
اصطلاحات رایج در مجلات علمی که باید بدانی…
پنج نرم افزاری که هر مهندس شیمی باید بلد باشد