اصطلاحات رایج در مجلات علمی که باید بدانی…

اصطلاحات رایج در مجلات علمی که باید بدانی…

اصطلاحات رایج در مجلات علمی که باید بدانی…

دانستن اصطلاحات مجالات علمی در فرآیند ثبت مقاله امری اجتناب ناپذیر است، در این مقاله قصد داریم به بیان مهمترین اصطلاحات رایج بپردازیم.

1-ضریب تاثیر (Impact Factor)

شاخص ضریب تاثیر نشان می دهد که مقالات یک مجله به صورت متوسط چه میزان در شکل گیری مقالات علمی دیگر موثر هستند. به صورت تقریبی، اگر ضریب تاثیر یک مجله عدد ۲ باشد، یعنی اینکه هر مقاله این مجله، در شکل گیری ۲ مقاله علمی دیگر موثر است.

2-مردود شدن (Desk Rejection)

اول از همه یک مقاله توسط سردبیر مجله مورد بررسی قرار می گیرد. سردبیر دو مساله مهم را چک می کند: ۱) آیا مقاله به موضوعات مورد توجه مجله مرتبط است؟ ۲) آیا مقاله از حداقل های کیفیتی لازم برای بررسی شدن توسط داورها برخوردارد است؟ اگر پاسخ هر کدام از این سوالات منفی باشد، مقاله ما توسط سردبیر مردود یا اصطلاحا Desk Reject می شود.

3- کاور لتر (Cover Letter)

نامه ایست که به مقاله پیوست می شود و هدف از آن دادن یک توضیح مختصر اما جامع راجع به کار انجام شده است.

4-جلد (Volume) 

مثلا عدد ۱۸ بود، نشان دهنده ولیوم یا دوره یا جلد است. در بیشتر مجلات هر ساله فقط یک جلد چاپ میکنند ولی برخی مجلات چندین جلد در یک سال چاپ میکنند که چندان مرسوم نیست و در مورد مجلات کمی دیده میشود.

5-شماره مجله (Issue)

معمولا مجلات در هر سال چندین شماره را چاپ میکنند که بسته به مجله این شماره ها از ۲ تا حتی در برخی مجلات ۳۴ ایشو است. البته تعداد مرسوم ایشو در مجلات ۴ ایشو یا ۶ ایشو است که به ترتیب فصلنامه یا دوماه نامه نامیده میشوند.

 

 

6-سریال نامبر (ISSN)

سریال نامبر ISSN مخفف عبارت International Standard Serial Number است.ISSN شامل هشت حرف است و برای هر مجله مختص آن مجله است. برخی مجلات دارای دو ISSN هستند که یک ISSN مربوط به نسخه الکترونیکی آن و ISSN دیگر مربوط به نسخه هارد کپی آن است که البته نسخه هارد کپی معتبر تر است و در منابع علمی اگر بنا باشد که یک ISSN ذکر شود، ISSN هارد کپی ذکر میشود.

7-سند دیجیتالی (DOI)

سند دیجیتالیDOI مخفف عبارت digital object identifier است که این عدد نشان دهنده یک سند دیجیتالی است که به صورت آنلاین در اینترنت قرار گرفته است. معمولا مجلات معتبر قبل از چاپ رسمی مقاله در قالب جلد و شماره، مقاله را به صورت آنلاین بدون شماره جلد و شماره صفحه قرار می دهند.

8-مجله (Journal)

همان مجله است که ممکن است دو سالنامه، سالنامه، دو فصلنامه، فصلنامه، ماه نامه، هفته نامه باشد ولی این عبارت در بیان آکادمیک ایران بیشتر بیانگر مجلات خارجی است!

9-ارسال مقاله (Submit) 

یعنی شما مقاله را ارسال کردید به یک ژورنال همین!

10-دست نویس (manuscript) 

دست نویس همان مقاله شما است که هنوز در جایی مورد چاپ قرار نگرفته است. وقتی مقاله یا دست نویس شما مورد داوری قرار گرفته و چاپ شد می توان با آن paper یا article گفت.

11- شماره دست نویس ارسالی (manuscript NO) 

وقتی شما مقاله خود را به ژورنال سابمیت می کنید کدی به مقاله شما اختصاص می یابد و شما جهت پیگری های بعدی قبل از هر چیز باید این کد یا شناسنامه مقاله را گزارش کنید.

12- داوری کردن (Refereeing) 

در این مرحله مقاله شما توسط داور (referee) یا داوران مورد داوری قرار می گیرد. این اصطلاح در برخی از ژورنال ها معادل همان Review یا بررسی کردن است.

13- ایراد گرفتن! (Revise) 

این اصطلاح بر دونوع است! مینور ریوایز (Minor Revise) و ماژور ریوایز (Major Revise) ،مینور یعنی زیاد ایراد نگرفتن از مقاله‌ و ماژور یعنی زیاد ایراد گرفتن! در ماژور ریوایز یا اصلاحات اساسی ممکن است مقاله شما بعد از اصلاحات مجددا به داور جهت تایید اصلاحات صورت گرفته ارسال گردد. ولی در مینور ریوایز معمولا اصلاحات توسط مدیر یا کارشناس اجرایی مورد بررسی قرار می گیرد

14-رسابمیت (Resubmit) 

این در واقع همان ریواز است ولی مقاله شما خیلی ایراد داشته باشد! با این تفاوت که وقتی شما مقاله تان ریواز میخورد (حالا چه مینور و چه ماژور) بعد از اینکه ایرادات را رفع کردید دیگر مقاله شما برای داوری مجدد ارسال نمیشود اما وقتی که مقاله شما رسابمیت میخورد، باید ایرادات را رفع کنید و مقاله را دوباره بفرستید و این یعنی اینکه مقاله شما بار دیگر باید کاملا و دقیق داوری بشود.

15-پذیرش (Accept) 

به این معنی است که مقاله تان پذیرفته شده، البته کار شما اینجا تمام نمی شود ممکن است ژورنال پاراف (proof) مقاله را از شما بخواهد یعنی بعد از قالب بندی و قبل از چاپ جهت تایید نهایی مشخصات، مقاله به شما مجددا توسط ژورنال ارسال می گردد.

 

 

ده مجله علمی برتر دنیا برای چاپ مقاله را بشناسید: (مطالعه بیشتر)

۱- مجله Nature

۲- مجله The New England Journal of Medicine

۳- مجله Science

۴- مجله The Lancet

۵- مجله Chemical Society reviews

۶- مجله Cell

۷- مجله Journal of the American Chemical Society

۸- مجله Advanced Materials

۹- مجله Proceedings of the National Academy of Sciences

۱۰- مجله Chemical Reviews

اشتراک گذاری این مقاله

1 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین پروژه ها


مراحل تعریف ترکیب جدید به کتابخانه HYSYS
صفر تا صد شبیه سازی برج تقطیر در Aspen HYSYS
صفر تا صد شبیه سازی رآکتور تبدیلی در Aspen HYSYS
چرا Aspen HYSYS؟
اصطلاحات رایج در مجلات علمی که باید بدانی…
پنج نرم افزاری که هر مهندس شیمی باید بلد باشد